Aktīvi piedalāmies Zinātnieku naktī

27. septembrī LU Rīgas 1. medicīnas koledža piedalījās Eiropas Zinātnieku naktī. Jau 14. reizi rīkotais pasākums šogad norisinājās 300 Eiropas pilsētās. Šī gada devīze – “Zinātne nākotnei”.

Mēs šajā pasākumā piedalījāmies pirmo reizi. Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājā mūsu koledžas studenti un pedagogi rādīja praktiski noderīgas prasmes un demonstrēja zinātnes un tehnoloģiju sasniegumus.

Bērni un pusaudži aizrautīgi veica Hemliha paņēmienu, palīdzot pacientam pie aizrīšanās. Citi ar lielu interesi pētīja intubēšanas demonstrējumus, mācoties pareizi elpināt cilvēku.

Dažiem vispraktiskākā šķita iespēja noteikt savu ķermeņa masas indeksu (ĶMI) un uzklausīt norādījumus veselīga dzīvesveida sākšanai. Savukārt zobu tehniķi demonstrēja protēžu izgatavošanu ar CAD datorprogrammu, kā arī ļāva apmeklētājiem pašiem uzmodelēt zobu no vaska (apmeklētāji savu veikumu drīkstēja paturēt).

Artūrs Praškilēvics, koledžas absolvents un tagad jau lektors, vadīja prezentāciju par karminatīvo līdzekļu izmantošanu farmaceitiskajā aprūpē.

 

Apmeklētāju atsauksmes par mūsu studentu prezentācijām:

Maija (fotogrāfijā pa vidu, kopā ar mazmeitām Evelīnu un Līvu)

   Man patika jūsu paraugdemonstrējums par to, kā palīdzēt cilvēkam, kurš aizrijies. Tās ir vērtīgas praktiskas prasmes, kas var izglābt cilvēkam dzīvību. Mazmeitas to izmēģināja – nemaz nav tik viegli. Spiežot jāpieliek liels spēks.

 

Pauls

   Es iemācījos elpināt cilvēku. Tas ir svarīgi situācijās, kad cilvēks ir noģībis un nespēj pats paelpot. Tādējādi viņu var atgriezt pie dzīvības. Cilvēks joprojām būs bezsamaņā, bet vismaz elpos. Ja man pašam kādreiz tas būs jāveic, es no sākuma būšu apmulsis, bet pēc tam apdomātos un atcerētos šodienas apmācību.

 

Andris

   Šodien es iemācījos, kā bezsamaņā esošam cietušajam atvilkt mēli un ievietot cauruli caur balss saitēm. Ekstrēmās situācijās var nepietikt ar elpināšanu no mutes mutē vai ar krūšu kurvja masāžu. Šo vajadzētu mācīt skolās obligātā veidā. Līdz šim biju apguvis tikai krūšu kurvja masāžu autoskolās, pirmās palīdzības nodarbībās.

 

Uldis Ābeltiņš, Valmieras Viestura vidusskolas fizikas skolotājs

   No Valmieras Viestura vidusskolas atvedu lielu skolēnu delegāciju, ieskatot vāciešus. Viņi uzzināja daudz ko tādu, ko neiemācītos skolā. Zinātnieku naktij līdzīgi pasākumi jārīko biežāk, lai jaunieši redz, cik ļoti augstskola atšķiras no vidusskolas. Vidusskolēni vēl nezina, ka studijas augstskolā ir daudz sarežģītākas.

 

Koledžas studentu atsauksmes pēc Zinātnieku nakts:

Egita Žilinska, programmas “Ārsta palīgs” 3. kursa studente

   Apmeklētājiem demonstrēju Heimliha paņēmienu – pirmās palīdzības sniegšanu aizrīšanās gadījumā. Aizrīšanās var notikt ar ikvienu, tādēļ ir svarīgi zināt, kā reaģēt ārkārtas situācijā.

Demonstrējumos izmantojām speciālas vestes, kas šo apmācību padarīja nesāpīgu, bet reizē arī ļāva fiziski sajust – cik liels spēks ir vajadzīgs atbrīvošanai no svešķermeņa.

Starp apmeklētājiem bija kāds 12 gadus vecs zēns, kuram reiz vajadzēja Heimliha paņēmienu praktiski lietot savas mammas glābšanai. Labi, ka viņš pirms tam bija redzējis īsfilmu par to.

 

Vladimirs Bogdanovs, programmas “Zobu tehniķis” 2. kursa students

   Apmeklētājiem ļāvu no vaska uzmodelēt zobu. Parādīju viņiem protēžu veidus, modernās tehnoloģijas un zobu tehniķa darba instrumentus. Daudzi nemaz nezināja, ka eksistē tāda profesija kā zobu tehniķis. Viņi domāja, ka visu darbu dara pats zobārsts.

Man patika cilvēkiem sniegt jaunas zināšanas par protezēšanas nozīmi un par to, cik zobu tehniķim ir interesants darbs. Piedalīšanās Zinātnieku naktī man pašam bija laba pieredze karjeras sākumā.

 

Diāna Semjonova, programmas “Ārsta palīgs” 3. kursa studente

   Uz manekena rādīju elpceļu atbrīvošanu ar Safāra paņēmienu, pacienta pareizu ventilēšanu un arī endotraheālo intubāciju. Pēc tam ļāvu apmeklētājiem to pašiem izmēģināt.

Cilvēkiem bija arī daudz citu jautājumu par pirmo palīdzību un reanimāciju. Lepojos, ka ar savām esošajām zināšanām spēju uz tiem atbildēt. Patika, ka varēju četras stundas rādīt manipulācijas un stāstīt par medicīnu bez jebkādiem špikeriem. Bija interesanti izglītot visdažādākos apmeklētājus – bērnudārza vecuma bērnus, skolēnus, pieaugušos un arī topošos kolēģus.

 

Elisabete Deikina, programmas “Ārsta palīgs” 3. kursa studente

   Zinātnieku naktī es rēķināju apmeklētāju ķermeņa masas indeksu (ĶMI) un atbildēju uz jautājumiem par veselīgu dzīvesveidu. Tā kā veselīgs dzīvesveids palīdz izvairīties no daudzām slimībām, ir svarīgi būt par to informētiem un rūpēties par savu organismu.