Erasmus+ dalībnieku veiksmes stāsti

15. oktobrī LU Rīgas 1. medicīnas koledžā notika prezentācija "Mana pieredze un ieguvumi Erasmus+ starptautiskajā mobilitātē." Vecāko kursu - Erasmus+ dalībnieku veiksmes stāsti tika prezentēti programmu "Māsa," "Vecmāte," "Ārsta palīgs" un "Farmaceita asistents” I, II kursu studentiem.

Anastasija Smoļņakova, Daiga Rezgoriņa un Dita Stegmane (programma “Farmaceita asistents”) izgāja praksi Tallinā. Prakses laikā viņas veica zāļu gatavošanu, pasūtījumu pieņemšanu un noformēšanu, kā arī zāļu derīguma termiņa pārbaudi slēgta tipa aptiekās Austrumu Tallinas Centrālās slimnīcā. Pēc tam studentes turpināja praksi atvērta tipa aptiekā tirdzniecības centrā “Viru Keskus.” Tā bija iespēja slīpēt komandas darba un komunikācijas prasmes, jo lielveikala aptiekas komandā strādāja 35 cilvēki. Interesanti bija vērot darbībā robotu, kurš atvieglo farmaceitu un farmaceita asistentu darbu. Tallinā gūtā pieredze studentēm deva lielāku pašpārliecinātību iesaistīties citās aktivitātēs starptautiskajā vidē.


Guna Ankipova un Līva Medne (programma “Vecmāte”) divus mēnešus pavadīja Utenas slimnīcā Lietuvā. Mūsu studentēm uzticēja veikt vairāk medicīnisko manipulāciju nekā lietuviešu praktikantēm, jo mūsu meitenes 1. kursā bija apguvušas vairāk praktiskajam darbam vajadzīgo mācību priekšmetu. Guna praktizējās ķirurģijas nodaļā, kur bija iespēja septiņās operācijās asistēt ķirurgam. Viņa atzīst – to piedzīvot praktiski ir daudz aizraujošāk nekā apgūt teorētiski.


Pacienti pret latviešu meitenēm izturējās sirsnīgi un gandrīz katru dienu dāvināja viņām konfektes un šokolādi. Vairums pacientu bija apciemojuši Jūrmalu un dzirdējuši par latviešu Jāņu tradīcijām. Lietuvieši augsti novērtēja centienus iejusties viņu vidē un iemācīties pat vienkāršas frāzes, kā “Es pasaukšu māsiņu,” “Es nesaprotu” un “Lūdzu, pagaidiet.” Kā atzīst mūsu studentes, slimnīcas vadība rūpējās, lai viņas būtu atpūtušās un smaidīgas. Mazāk noslogotajās dienās nelika uzturēties slimnīcā līdz pašam vakaram, bet aicināja apmeklēt kultūras un izklaides pasākumus.


Arī Santa Zīle (programma “Māsa”) un Ieva Donaseviča (programma “Ārsta palīgs”) praktizējās Utenas slimnīcā. Viņu ikdienas pienākumos ietilpa injekciju veikšana, asins noņemšana, brūču apkopšana, pacientu barošana un viņu transportēšana uz izmeklējumiem, sistēmu un medikamentu sagatavošana injekcijām, sistēmu uzlikšana un noņemšana. Brīvdienās studentes izmantoja iespēju peldēties Utenas ezerā un apmeklēt muzikālo strūklaku šovus. Tāpat vērtīgs ieguvums bija svešvalodu zināšanu pilnveide un iepazīšanās ar ārzemju draugiem.


Irīna Fjodorova (programma “Māsa”) ir viena no vairākiem studentiem, kas praktizējās Klaipēdas Universitātes slimnīcas Insultu nodaļā, Intensīvās terapijas nodaļā un operāciju zālē. Viņu pienākumos ietilpa asins grupu noteikšana, asinsspiediena mērīšana, pacientu transportēšana un apkopšana, gultas veļas dezinfekcija un skābekļa terapijas lietošana. Irīnai bija vērtīgi redzēt slimnīcas darbiniekus strādājam komandā, nevis kā atsevišķus indivīdus. Studenti apmeklēja Klaipēdas delfināriju, kā arī katru dienu pēc darba izmantoja iespēju atpūsties pludmalē.


Lai piedalītos 2020. gada Erasmus+ prakses mobilitātēs, LU Rīgas 1. medicīnas koledžas studentiem ar saviem programmu vadītājiem vispirms jāsaskaņo prakšu laiki un saturs, lai par to tālāk varētu vienoties ar ārzemju sadarbības augstskolu Erasmus+ koordinatoriem un prakses vietām. Informāciju par Erasmus+ prakses iespējām katrs students var uzzināt http://viaa.gov.lv, kā arī pie koledžas projektu vadītāja Kārļa Mačāna (32. vai 75. kabinetā). Šogad studenti tiek īpaši aicināti pieteikties uz praksi Bulgārijā un Čehijā.