Zemessargi tiekas ar pirmkursniekiem

Medicīnas studentus Latvijas Republikas Zemessardzē vērtē ļoti augstu. Šī gada 2. oktobrī LU Rīgas 1. medicīnas koledžas pirmkursniekiem par ieguvumiem stāstīja Zemessardzes dienesta pārstāvji.

Tie bija - mūsu koledžas absolvente, 1. Rīgas brigādes Medicīnas rotas medicīnas vada ārsta palīdze, virsseržante Katrīne Heisele, un 1. Rīgas brigādes 13. Kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Kaspars Mazitāns.

 

Ieguvumi no dienesta Zemessardzē

Starp studentu būtiskākajiem ieguvumiem dienestā tika uzsvērta jaunu prasmju ieguve, vērtīgu kontaktu nodibināšana un finansiālā atlīdzība. Zemessardzē studenti apgūst šaujamieroču lietošanu un kaujas iemaņas, pilnveido spēju strādāt komandā un pieņemt lēmumus, uzlabo fizisko sagatavotību, iegūst domubiedrus, dibina noderīgus sadarbības kontaktus ar citiem zemessargiem un saturīgi pavada brīvo laiku. Apmācība notiek par valsts līdzekļiem, un kompensācija par mācībās vai dienestā ieguldīto laiku ir no 36 eiro dienā.

Dienestā zemessargi apgūst dažādas militārās specialitātes. Viena no tām ir karavīrs – glābējs. Tas ir zemessargs ar militārās medicīnas pamatiemaņām, kuras dod tiesības sniegt medicīnisko palīdzību militārā vidē. Augstāks līmenis ir dienests Medicīnas rotā, kur ir nepieciešama civilā medicīniskā izglītība. Tā tiek papildināta ar militārās medicīnas kursiem, semināriem un treniņiem.

 

Mūsu absolventes Katrīnes Heiseles karjera Zemessardzē

Rīgā dzīvojošie un studējošie var dienēt Zemessardzes 13. Kājnieku bataljonā vai Medicīnas rotā. Kā stāsta mūsu absolvente, Medicīnas rotā dienējošā Katrīne Heisele, Zemessardzē viņa nokļuva 2018. gadā pēc bijušās studiju biedrenes uzaicinājuma. Tobrīd Karīne strādāja ģimenes ārsta praksē Kandavā (2011. gadā bija iegūts ārsta palīga diploms). Viņa savā dzīvē neplānoja neko mainīt, un uzaicinājums dienēt bija negaidīts.

2018. gada septembrī Karīne devās uz Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolu Alūksnē, kur apguvu Kareivja speciālista pamatkursa programmu. “Pa vārtiem ieejot, es sajutos kā citā pasaulē, kur viss ir svešs,” viņa stāsta. “Visgrūtākais bija iziet no savas komforta zonas, pakļauties militārajai disciplīnai un ievērot reglamentu. Uz to brīdi aizmirsu savu mediķa specialitāti - es biju karavīrs. Tāds pats karavīrs kā visi citi - dzīvoju mežā, turēju rokās ieroci, šāvu un cīnījos ar sevi.”

Šobrīd Karīne sniedz ambulatoro aprūpi gan uz vietas bataljonā, gan dodoties līdzi uz poligonu vai mācību nometnēm, kur ir jāstrādā paaugstinātas bīstamības apstākļos. Viņa veic zemessargu un karavīru vakcināciju un kopā ar zemessargiem trenējas nestandarta situācijām: smagiem ievainojumiem, autoavārijām, NMPD atbalstam civilajās katastrofās utt.

Kā vienu no būtiskākajām atšķirībām militārajā medicīnā Karīne nosauc žņauga pielietošanu. “Civilajā dzīvē žņaugs ir galējs līdzeklis, bet militārajā medicīnā mēs to pielietojam primāri,” viņa stāsta. “Ir izaicinājums sniegt medicīnas aprūpi karavīriem formās – ar uzkabi, ķiveri, bruņuvesti. Medicīnas personāls tiek apmācīts ātrāk sniegt palīdzību lauka apstākļos, kuros ne vienmēr ir patīkami laika apstākļi un tiek imitētas reālas kaujas situācijas.”

Daudzi Karīnei ir jautājuši – bet kā ar ģimenes dzīvi? “Ar to man viss ir kārtībā,” viņa atbild. “Man ir lielisks vīrs un divi burvīgi bērni. Bez vīra atbalsta es nebūtu tur, kur es esmu šodien. Esmu ieguvusi vēl vienu profesiju – karavīrs. Man ir lielisks darba kolektīvs, iespēja mācīties un iegūt pieredzi Latvijā un ārvalstīs. Esmu kļuvusi disciplinētāka, ar augstu atbildības sajūtu pret pienākumiem. Katra situācija, ar ko saskaros ikdienā, pilnveido manu pieredzes bagāžu. Aicinu LU Rīgas 1. medicīnas koledžas studentus pievienoties mums, jo kara mediķa lielākais apbalvojums ir dzīva karavīra smaids!”

 

Iestāšanās prasības un kontaktinformācija

Zemessardzē uzņem 18 – 55 gadus vecus Latvijas Republikas pilsoņus bez sodāmības vai apsūdzībām par nozieguma izdarīšanu. Lai uzzinātu vairāk par iestāšanos Zemessardzes 13. Kājnieku bataljonā, varat zvanīt vai sūtīt īsziņu uz tālruni 25451299 vai rakstīt uz e-pastu: 13bn@mil.lv. Plašāka informāciju par Zemessardzes 13.kājnieku bataljona aktivitātēm ir atrodama arī Facebook lapā: https://www.facebook.com/zs13bn/.